Podnikatelský nápad za půl milionu? Startuje 5. ročník programu GREEN LIGHT
19. Říjen 2017

Podnikatelský nápad za půl milionu? Startuje 5. ročník programu GREEN LIGHT

Program na podporu podnikání GREEN LIGHT otevírá příjem přihlášek do svého 5. ročníku. Zájemci o rozjezd svého podnikání mohou své nápady přihlašovat do 15. listopadu. Desítka vybraných účastníků projde několikaměsíčním akcelerátorem a utká se o ceny v hodnotě půl milionu korun.  

GREEN LIGHT je určen pro zájemce o podnikání všech věkových kategorií, s inovativním nápadem, kteří jsou rozhodnuti rozběhnout své vlastní podnikání. „Jsme otevřeni nejenom studentům, ale všem lidem, kteří by rádi dotáhli své podnikání od nápadu k prvním platícím zákazníkům. Mottem letošního ročníku je slogan „I ❤ PODNIKÁNÍ“, a věříme, že právě touha po tom, něco změnit, nám přinese zajímavé nápady, ať už z oblasti IT, inovativních služeb nebo nových technologický řešení,“ upřesňuje manažer programu Jan Jůzl.

Novinkou letošního ročníku je možnost vyrobit si funkční prototyp ve spolupráci s dílnami ProtoLab a IdeaHUB. „ProtoLab je nové univerzitní pracoviště, které umožňuje 3D tisk malým a středním firmám a budeme rádi, když 3D tisk pro své prototypy využijí i účastníci Akcelerátoru,“ uvádí manažer ProtoLabu Petr Štefek.  Druhým centrem, které budou moci začínající podnikatelé využít je IdeaHUB s příslušenstvím pro projekty z oblasti mechaniky, elektroniky a robotiky. Účastníkům bude k dispozici také coworkingový prostor Podnikatelského inkubátoru a speciální GREEN LIGHT kancelář, kde mohou intenzivně pracovat na svých projektech a setkávat se s řadou profesionálních mentorů. Workshopy budou začínajícím podnikatelům „šity“ na míru a k dispozici jim budou odborníci z firem z Moravskoslezského kraje (např. IT společnost profiq nebo firmy z Moravskoslezského inovačního centra).

Mezi absolventky GREEN LIGHTu patří např. Helena Záleská a Petra Krhutová, která se zúčastnily s projektem cyklostanu TIKE. „Od naší přihlášky do akcelerátoru je to rok a za tu dobu se udála spousta věcí. Uspěly jsme v závěrečné startupshow, díky které jsme získaly amerického investora, našly výrobce a vyrobily první 4 prototypy, testovaly jsme stan během letní sezóny v kempech a získávaly zpětnou vazbu od cyklistů a kempařů. Podařilo se nám také získat dotaci od Moravskoslezského kraje ve výši 300.000,- KČ na vývoj prototypů, na kterých teď intenzivně pracujeme, abychom mohly naše výrobky uvést co nejdříve na český trh,“ upřesňuje Helena Záleská.

Do GREEN LIGHTu se mohou jednotlivci nebo celé týmy přihlašovat do 15. listopadu 2017, prostřednictvím webových stránek programu. Od ledna 2018 pak začne pro desítku vybraných čtyřměsíční akcelerátor plný workshopů, přednášek a konzultací, který vyvrcholí v dubnu závěrečnou start-up show. Ti nejlepší mohou získat ceny v hodnotě až půl milionu nebo startupovou cestu do Tel Avivu.

Program GREEN LIGHT připravuje Vysoká škola báňská – technická univerzita Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, Moravskoslezským inovačním centrem a řadou dalších partnerů a podporovatelů. Jedná se o unikátní program na podporu podnikání, za nímž stojí všechny univerzity z Moravskoslezského kraje. Doposud pomohl k vlastnímu podnikání 53 start-upům z 232 přihlášených.